19 listopada, godz. 19.00 (wstęp wolny, rezerwacja)
Ośrodek Karma Dechen Chöling:
Jana Nowaka Jeziorańskiego 49/U12, Warszawa
REZERWACJE: TU
Film zabiera nas w ciekawą podróż eksplorującą interakcje pomiędzy buddyzmem tybetańskim a zachodnią kulturą. Przedstawia doświadczenia i wglądy zarówno tradycyjnych nauczycieli, jak i zachodnich praktykujących, ukazuje zagadnienia buddyjskich prawd w świetle nowoczesnej nauki, psychologii i sztuki. Co ważne, porusza też kwestie dotyczące kobiet w buddyzmie. Tworzy żywy i ciekawy portret świata buddyzmu tybetańskiego na Zachodzie i zadaje istotne pytanie: czy w tych coraz bardziej chaotycznych czasach te dawne nauki mogą pomóc nam odnaleźć prawdziwe szczęście i stworzyć zdrowszy, bardziej współczujący świat XXI wieku?
Reżyseria: Victress Hitchcock
Produkcja: Victress Hitchcock i Amber Bemak
Muzyka: Wiliam Kip Kuepper IV, Steve Tibbetss, Loopsy Dazy, David Hykes, Travis Callison, Ravenna Michalsen i inni
Chariott Production & Pundarika Fundation 2012
Czas: 96 min
Język: angielski, polski lektor
Występują między innymi:
J.Ś. Dalajlama
Jetsun Khandro Rinpocze
Lama Tsultrim Allione
Anam Thubten
Chokyi Nyima Rinpocze
Dzongsar Khyentse Rinpocze
Elizabeth Matis-Namgyal
Fleet Maull
Geshe Kelsang Wangmo
Richard Gere
Tsokyi Rinpocze
Alan Wallach
Phakchok Rinpocze
Podczas pokazu będzie można kupić książkę „Nakarmić swoje demony” Lamy Tsultrim Allione oraz DVD o tym samym tytule (nagranie z kursu Lamy, który odbył się w Warszawie zeszłego roku).
Książka przedstawia stworzoną przez Tsultrim Allione pięciostopniową metodę karmienia demonów, wywodzącą się ze starożytnej buddyjskiej praktyki, jednak nie jest praktyką religijną i nie wymaga znajomości buddyzmu. Stosowana jest przez profesjonalnych psychoterapeutów, psychologów, lekarzy i doradców życiowych. Hanna Samson pisze o książce tak: „Demony są w nas. To nasze lęki, zazdrość, uzależnienia. Prowadzimy z nimi ciągłą walkę, a one nie znikają. W miejsce odciętej głowy smoka wyrasta nowa. A gdyby tak karmić demony, zamiast z nimi walczyć? Autorka przekonująco pokazuje, że współczucie i rozumienie to lepsza droga rozwiązywania konfliktów. Tych wewnętrznych i tych zewnętrznych. Gdyby przyjąć tę nową strategię w stosunkach społecznych, świat miałby szansę na pokój. Nie musimy na to biernie czekać. Możemy zacząć od siebie”.
Lama Tsultrim Allione
Matka trójki i autorka bestsellerów podąża śladami jedenastowiecznej tybetańskiej jogini Maczik Labdryn. Charyzmatyczna nauczycielka i autorka bestsellerów „Kobiety mądrości” i „Nakarmić swoje demony”, została rozpoznana i intronizowana jako emanacja jednej z najbardziej ukochanych świętych kobiet tybetańskich, XI-wiecznej Dakini Maczik Labdryn. W swoim życiu połączyła obowiązki wobec rodziny i trójki dzieci ze swoją pasją przeniesienia starożytnych uzdrawiających praktyk na Zachód. Jest jedną z pierwszych amerykańskich kobiet wyświęconych na buddyjską mniszkę w 1970 roku przez XVI Karmapę. Po paru latach zwróciła ślubowania, aby założyć rodzinę i zintegrować duchowe wartości w zwykłym życiu. Radykalna zmiana postawiła przed Lamą Tsultrim pytanie: Jak dopasować macierzyństwo do praktyki duchowej? Kiedy spojrzała na historie życia wielkich tybetańskich mistrzów, prawie wszyscy z nich to mężczyźni, w tym kilka kobiet, które zostawiło swoje dzieci, inne były mniszkami w celibacie. „Nie miałem żadnych wzorców dla kobiet w mojej sytuacji, żadnych historii do naśladowania,” powiedziała. Odnalazła je w biografiach wielkich joginek. Jej nowo wybudowana świątynia, Tara Mandala w Kolorado, poświęcona jest „świętej kobiecości”. Wizję swojego ośrodka miała mieszkając jeszcze w Himalajach – poczuła wtedy silną potrzebę stworzenia miejsca na Zachodzie, gdzie święta kobiecość mogłaby się odradzać. „Ta tradycja jest wciąż tak masowo patriarchalna, potrzebujemy istotnej zmiany.”
Musisz się zalogować aby dodać komentarz.