Praktyka tonglen z tradycji tybetańskiej w intencji Ukrainy

Przekazana polskiej sandze przez Lopön Charlotte Rotterdam

Tonglen to prosty sposób połączenia z bezkresem naszej istoty, z bezkresem współczucia, który jest jak Pradżniaparamita. A jednocześnie to przytomna otwartość na pojawiające się cierpienie, zarówno nasze, jak i innych ludzi.


Przywołaj jakiś obraz, który kojarzy ci się z szeroką przestrzenią. Może to być rozległa łąka, otwarte niebo, bezkresny ocean. Coś, co wywołuje w tobie doznanie bezkresu.

Będąc w tym doświadczeniu przestrzeni, zauważ napięcie pojawiające się w ciele. Jakąś trudną emocję – lęk, smutek, pomieszanie, frustrację.

Poczuj emocje, które się pojawiają.

Pozwól, by wraz z każdym oddechem te trudne emocje coraz bardziej wnikały w twoją świadomość.

Wdychaj świadomość tych emocji, tego napięcia.

Każdy wdech to też wdech miłującej dobroci. Wnieś ją do trudnych emocji, których w tej chwili doświadczasz. Z każdym wdechem wdychaj to, co trudne i bolesne.

Każdy twój wdech to potwierdzenie, że zauważasz to, co się pojawia: widzę cię, bólu; widzę cię, smutku; widzę cię, lęku.

A teraz przenieś uwagę na przyjemne doznania, których teraz doświadczasz. Ciepło własnego ciała, świadomość, że cieszysz się dobrym zdrowiem, że masz dostatnie, wygodne życie. I wraz z wydechem, poprowadź to dobro, ciepło, dostatek najpierw przez całe swoje ciało, a potem dalej, w świat.

Teraz pomyśl o ludziach, którzy cierpią i obejmij ich swoją praktyką. O ludziach w Ukrainie, którym grozi wojna. Może to być konkretna osoba albo cała grupa. Poczuj ich lęk, ich niepewność, poczucie zagrożenia.

Niech każdy twój wdech łączy cię z ich cierpieniem. Niech każdy wdech coraz bardziej otwiera twoje serce. Każdym wdechem przyciągaj ich ból. Wdychaj ich zagubienie i przestrach. Wdychaj to jako gorący, ciemny, gęsty dym.

Przy każdym wydechu utrzymuj połączenie ze swoim wewnętrznym dobrem, ciepłem, pomyślnością, i wydychaj to dobro w postaci przejrzystego światła, jak światło księżyca. Wydychaj ciepło, dobro, zdrowie, pomyślność i kieruj je ku tym wszystkim ludziom.

Wraz z następnym wydechem rozpuść wizualizację. I na chwilę wróć do początkowego wyobrażenia przestrzeni i otwartości.


search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close