Chöd

Chöd (Czie), praktyka odcinania, to głęboki rytuał radzenia sobie z lękami, chorobami i trudnymi emocjami. Opracowana w XI wieku przez wspaniałą tybetańską joginię Maczik Labdryn, praktyka Chöd powoli przekształcała się z ukrytej linii praktyki w fundament wielu szkół buddyzmu tybetańskiego. 

Praktyka Chöd stanowi unikalne połączenie tradycji mahajany, wadżrajany i szamańskich tradycji tybetańskich, z głębokimi filozoficznymi korzeniami tekstu Pradżniaparamity (Doskonałej Mądrości). Praktyka wykonywana jest przy akompaniamencie rytualnego bębenka (symbolizuje niepodzielność cyklicznej egzystencji i nirwany, nadziei i lęków, bogów i demonów) i dzwonka (jego dźwięk to dźwięk pustki, reprezentujący kobiecą mądrość), tworząc aurę bogatą w wiele warstw symbolicznej i energetycznej głębi.

Praktyka Chöd w Zangri Khangmar w Tybecie, miejscu, gdzie żyła Maczik Labdryn od 37 do 99 roku życia. Lama Tsultrim Allione.

Praktykujący Chöd w Tybecie od dawna znani byli z najwyższych zdolności leczniczych, szczególnie w przypadku chorób epidemicznych. Byli regularnie wzywani do udziału w ceremoniach pogrzebowych, zwłaszcza w przypadkach, gdy ludzie umierali z powodu chorób zakaźnych, ze względu na ich zdolności do powstrzymywania rozprzestrzeniania się chorób i pracy z niewidzialnymi siłami.

Praktyka Maczik jest często uważana za wyjątkowo pokojowy rytuał ofiarowania. Zamiast wypędzać negatywne siły czy z nimi walczyć, Chöd umożliwia ceremonialne ofiarowanie własnego ciała jako pożywienia dla rozmaitych gości biorących udział w uczcie. Poprzez ten głęboki akt miłości lgnięcie do ego zostaje przekształcone i przebudzenie naturalnie się wyłania. 

Praktyka Chöd w Tara Mandala Retreat Center w Kolorado. Lama Tsultrim Allione.

Praktyka Chöd rozwijana była poprzez linię przekazu tybetańskiego mistrza Dzogczen, Czogjala Namkhai Norbu. Lama Tsultrim Allione, jak również Lopön Chandra Easton, uzyskały upoważnienie od Czogjala Namkhai Norbu do nauczania tej praktyki i zostały jej autoryzowanymi nauczycielkami.

Dramatem współczesnego świata jest to, że nieustannie prowadzimy z kimś wojny – walczymy ze sobą i z wrogami zewnętrznymi – co wywołuje postępującą polaryzację duchową i polityczną. Potrzebujemy nowego paradygmatu, świeżego podejścia do problematyki konfliktów. Strategia Maczik, polegająca na karmieniu naszych wewnętrznych i zewnętrznych wrogów, a nie na walce z nimi, stanowi rewolucyjną metodę rozwiązywania konfliktów, prowadzącą do psychologicznej integracji i wewnętrznego spokoju.

~ Lama Tsultrim Allione, fragment z książki Nakarmić Swoje Demony, tłum. Elżbieta Smoleńska

Lama Tsultrim w trakcie praktyki w Khandro Sang Puk, w jaskini dakini, Sikkim, Indie, 2012.

Lama Tsultrim Allione oraz Lopön Chandra Easton raz na kilka miesięcy oferują ustny przekaz (lung) do praktyki Chöd (praktyka ta może być wykonywana wyłącznie po otrzymaniu takiego przekazu). Obserwuj profil na Facebooku polskiej sanghi Tara Mandala, gdzie z wyprzedzeniem publikujemy informacje o przekazach i spotkaniach online.

Tara Mandala Retreat Center w Kolorado oferuje również kursy praktyki Chöd w języku angielskim:

Self-Paced Program
Program prowadzony przez Lamę Tsultrim Allione w formie ponad ośmiogodzinnych wykładów umożliwia samodzielne dostosowanie tempa nauki (on-demand) do swoich potrzeb i możliwości. Więcej informacji: https://www.taramandala.org/product/chod-of-chogyal-namkhai-norbu-rinpoche/

zdjęcia dzięki uprzejmości © Tara Mandala Retreat Center

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close